Питання –відповіді

Чи проводяться перевірки Держпраці у воєнний час?

Так, перевірки Держпраці знову почалися з серпня 2022 року. Основні напрями перевірок у воєнний час - незаконні звільнення, невиплата заробітної плати та неоформлені працівники. Тож всі внутрішні організаційно-розпорядчі документи бізнесу повинні бути підготовлені у повній відповідності до чинного законодавства України, особливо з урахуванням норм Закону України від 15.03.2022р. №2136-IX.

Які особливості сплати податків ФОП на спрощеній системі оподаткування в період воєнного стану?

Щодо сплати єдиного податку, то ФОП на 1 і 2 групах на підставі норм Податкового кодексу України на період воєнного часу звільнені від нарахування і сплати цього податку. ФОП на 3 групі можуть на період воєнного стану обрати особливий режим оподаткування, з застосуванням ставки 2% до обсягу доходу, та зі щомісячним поданням звітності до податкових органів.

Що стосується нарахування та сплати ЄСВ, то в період воєнного часу та упродовж 12 місяців після його закінчення, нарахування та сплата цього збору здійснюється виключно на добровільних засадах. Але час, за який не сплачувався цей збір, не зараховується в трудовий (страховий) стаж для нарахування пенсії за віком.

Чи можна не виконувати та анулювати зобов`язання за укладеними договорами (контрактами), посилаючись на форс-мажор у зв`язку з воєнним станом на території України?

Як відомо, листом ТПП України від 28.02.22 №2024/02.0-7.1 офіційно підтверджена дія форс-мажорних обставин на території України у зв`язку зі збройною агресією РФ проти України.  Проте відповідно до діючого законодавства України, наявність форс-мажору лише відкладає виконання стороною своїх зобов`язань за договором на період дії форс-мажору, але жодним чином не скасовує ці зобов`язання. Щодо окремих видів зобов`язань, в яких одною зі сторін виступає держава чи її суб`єкти, законодавством передбачено особливі умови на період воєнного часу (наприклад за договорами оренди державного і комунального майна - на підставі Постанови КМУ від 27.05.2022р. №634).

Чи проводяться податкові перевірки під час дії воєнного стану в Україні?

Законом України від 12.05.2022р. №2260-IX знову надано дозвіл на проведення камеральних, документальних та фактичних перевірок під час дії воєнного стану. Особливо слід бути готовими до фактичних перевірок, які проводяться за місцем провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності. При фактичних перевірках перевіряється дотримання норм законодавства щодо обігу готівки, виконання розрахункових та касових операцій, оформлення трудових відносин та дотримання норм права. В першу чергу перевіряються представники бізнесу, які здійснюють реалізацію товарів першої необхідності (продуктів харчування, засобів особистої гігієни, лікарських засобів, медичних препаратів, тютюнових виробів, пального) та перевірок за інформацією від державних органів або за письмовим зверненням споживача про порушення бізнесом порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Також  перевіряється забезпечення підприємцями можливості проведення розрахунків за товари (послуги)з використанням електронних платіжних засобів/

Що робити у випадку втрати первинних документів під час дії воєнного стану?

У разі втрати чи пошкодження первинних документів необхідно протягом 5 днів  письмово повідомити орган контролю за місцем обліку, з долученням відповідних підтверджуючих подію документів. А потім у термін, що складає 90 календарних днів з моменту письмового повідомлення – відновити втрачені документи. В такому випадку терміни запланованих документальних перевірок відносно такого платника податків будуть перенесені на строк від 90 до 120 днів.

Чи можливо провести реєстрацію в ЄДР змін керівника, кодів КВЕД, місцезнаходження підприємства чи інших змін, включаючи зміни Статуту?

Так, наразі можливо проводити всі зміни стосовно підприємства чи ФОП за ЄДР, з урахуванням особливостей, що передбачені Постановою КМУ від 06.03.2022р. №209 «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану». Також можливо проводити реєстрацію нових ФОП чи підприємств. В кожному конкретному випадку ви можете звернутися за консультацією до юристів нашої компанії.

Контакти
  • м.Харків, пр.Науки, 12.

  • Тел./Viber/Telegram: +38 (063) 493-50-72

  • E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Follow us